Звіт про роботу проекту « Зелений дім» ( самий кращий проект по соціальному підприємництву в Україні ).

Йде п’ятий рік проекту « Зелений  дім « ,тобто завершальний рік і можна вже підвести підсумки роботи за ці роки . Цей проект  виходить за рамки і законів України і мене інколи не розуміють як нам  вдалося  досягнути таких успіхів . Сьогодні наш проект входить в п’ять кращих проектів по Україні з соціального підприємництва і в десять кращих по сільському господарству . Але є в нього і сильні і слабкі сторони.

Але спочатку історія цього проекту , а саме як він починався . Зараз до нас часто приїжджають делегації з Голландії і вважають , що цей проект започаткував агроном Клаас Плас .  Деякі угорські фонди вже пробують помагати  родинам і вважають, що цю ідею принесли голландці . Але це  не так,  тому що голландці принесли технологію  , але не було  бажання  об’єднати  голландські технології і благодійництво  і той досвід, який був на Закарпатті за часів Австро – Угорщини . Тобто цей проект є результатом сучасних технологій , недосконалого українського законодавства і історії Закарпаття .

Проект « Зелений дім»  я починав писати в 2006 році і називався він в першій редакції « Проект Роза» . Чому саме рози були в першому варіанті проекту ?

Сам дорадчий центр Терра Деї був створений в лютому 2003 року для передання досвіду від голландських радників до Закарпатської області . Вони навчили наших спеціалістів, як на невеликих ділянках землі можна отримувати прибуток і кормити родини. Але проект мав  закінчитися  в 2007 році і це означало закриття нашого фонду . Була одна можливість продовжити проект але голландці хотіли бачити не лише навчання ,а й результати навчання . А кооператив ,який мав давати дохід , не приносив дохід .

Щось треба було придумати нове ,але що ніхто не знав .

На 2006 рік кооператив « Авігаїл»  робив теплиці для жителів області і ці теплиці приносили гарний дохід людям .  Тоді це було досить новим  явищем на Закарпа тті і перші теплиці давали дуже великий дохід тим , хто вирощував овочі . Але не ці теплиці служили прикладом для написання проекту , так як ми знаємо  психологію сільських   ви ро бників .  Вони не говорили про те ,скільки дає така теплиця доходу в рік , а по освіті я не агроном і не розумів тонкощів цієї справи . На 2006 рік я не мав інформації про те ,скільки може дати теплиця з овочами . Але я знав ,скільки може дати  проста , непрофесійна, без опалення теплиця з розами . Мій батько  посадив рози  в одну маленьку теплицю р озміром 3,5 х7 метрів і ця теплиця давала йому почти ще одну пенсію на протязі сезону . І мені прийшла думка, якщо рози дають такий дохід то чому не дати ці теплиці багатодіт ним родинам , щоб вони отримували такий же дохід . Саме ця маленька теплиця почала великий проект, а не ті професійні теплиці, технології виготовлення яких і обігрів , приніс Клаас .  І так почалася концепція проекту « Проект роза» ,який я почав писати  в 2006 році .

В рамках проекту постали такі питання :

- Від кого отримати допомогу ?

- Кому надати цю допомогу ?

- В якій формі дати цю допомогу ?

Над першим питанням ми працюємо постійно і шукаємо кошти де лише можливо , не шукаємо лише в бюджеті держави .

На друге питання ми також дали відповідь. Допомагати треба або дітям або пенсіонерам , по яким найбільше б’є  нестача грошей і криза . Але пенсіонери отримують пенсію, а якщо батько або мати  в багатодітній  сім’ї  не працюють  і не можуть принести довідку про доходи , то і допомогу вони не можуть отримати  від держави . І тому їм треба або йти красти або помирати, якщо не знайдуть роботу .

Тому ми вирішили, що треба допомагати багатодітним сім’ям  .

Над третім питанням ми працювали найбільше . Були варіанти надання інкубатора , але там проблема з придбанням яєць . Потім були інші варіанти . Але було прийняте рішення , що найкраще – надати теплицю для вирощування ранніх овочів . Тобто – допомога у виді засобів для виробництва .

Крім надання теплиці, за кожною сім’єю  закріплюється спеціаліст , що буде допомагати як виростити урожай , так і продати його .Це дуже важливий елемент , так як в процесі виробництва та збуту виникає тисячі питань і вся робота може бути марною.

По ходу виникло питання , надавати безкоштовно допомогу і чи давати гроші?

Виконуючи не один проект до цього , наприклад по розведенню кіз ( „ Хайфер”) ,  ми зробили висновок , дарити не можна .Даровані труби будуть здані на металолом  і не буде мотивації для  посадки , вирощування та збуту овочів   . А теплиця  окупляється  за один рік , якщо не враховувати труд  самих членів .Дароване не ціниться і розробили схему, що сім”я  повертає кошти за побудову теплиці рівними частинами на протязі  трьох років , а всі послуги спеціалістів  ми надаємо безкоштовно . Договір про повернення коштів змушує отримувати дохід і добре дисциплінує . Багатодітні часто мають психологію, що їм мають все надати безкоштовно ,тобто дарити .

І ще один важливий принцип – не давати кошти  в руки готівкою . Треба насіння , купимо насіння. Треба торф  , купимо торф , але кошти не  даємо в руки .

Саме важче поміняти психологію , не проси , а заробляй .

І коли ми розробили цей проект , то голландський фонд  Dorcas погодився профінансувати цей проект , враховуючи його соціальне значення і те , що діти не будуть на вулиці , а працювати в теплиці , збільшуючи доходи та будуть привчатися до роботи .

Якщо набувачі допомоги повертають допомогу за два роки , то ми будемо надавати котли для обігріву теплиці .

Третій етап – створення громадської організації  чи кооперативу  для багатодітних сімей . Вони можуть самі писати проекти і отримувати кошти без нас . Навіть поміняти плівку чи купити добрива їм вигідніше разом . Так в Доброні  вже створено кооператив ,куди входять і багатодітні родини . Але про результати роботи говорити ще  зарано . Ми надали в цей кооператив офісну техніку ,  профінансували заробітну плату бухгалтера , дали кошти на навчання виробників . Саме так допомагає Польща своїм кооперативам .

Але зараз проект називається «Зелений дім « і чому так сталося ?

Коли стали будуватися теплиці , то виникло питання консультації по квітам . У нас не було таких спеціалістів , так як вони дають поради по овочам . На жаль, ті хто вирощує квіти, відмовилися давати родинам консультації .

Крім того , якщо за ранніми овочами в село приїжджають самі продавці , то квіти треба  збувати самим на базарі . І це проблема , де не має великих міст , де багато населення . Технологічно . квіти  більше проходять обробок , чим овочі . Технологія більш складна .

Після довгих консультацій , я прийняв  рішення про те, що ми будемо садити не квіти ,а овочі . Тоді якраз відкривалися консервні завади в  Фанчикові , Перехресті   і був ринок збуту , а це головне  в сільському господарстві .

Наші голландські  партнери негативно прийняли наше рішення , вони навіть хотіли припинити фінансування . Але життя показало , що ми були праві . Аналогічний проект нашому в Румунії по лілеям не дав тих  результатів , що показали ми .

Так проект Роза став проект « Зелений дім « .

Результати роботи проекту :

При плані встановлення 40 теплиць за 5 років ми встановили 70 теплиць  іще можливо встановимо 2-3 до кінця року .

Було надано близько 20 комп’ютерів, щоб родини могли вчитися через Інтернет

Через три роки в Україні буде працювати три проекти такого типу

Проект  поділив всі сім’ї  на три групи

1. Заможні сім’ї ,які мали досвід роботи в сільському господарстві  і мали інші джерела доходів . Так як  в перший рік ми боялися неповернення коштів  . то вимушені були шукати різні родини. З цією категорією у нас практично не має проблем і ми їм допомагаємо найменше .
2. Сім’ї , які не заможні ,але дуже працьовиті  . Ці люди практично виконували всі  поради наших спеціалістів і мають проблеми технології і збуту  . Саме ці сім’ї становлять основну частину утримувачів нашої допомоги. Допомагаємо порадами і всім ,чим можемо .
3. Сім’ї, де чоловік любить випити . Тут жінки підписували угоди і взяли на себе всю відповідальність .   З цими сім’ями  найбільше проблем . Інколи опускалися руки . Саме тяжче змінити психологію цих людей на „Не проси , а заробляй”

Дуже сильно вплинула криза на наші родини. Хто мав кредити в банку , то поніс гроші в банк , а не

На протязі роботи проекту нам допомагали :

  1. Головний спонсор – Доркас
  2. Фонд « Відродження «або фонд Сороса  - матеріали на 5 теплиць
  3. Фонд малих грантів при Посольстві Німеччини в Україні – кошти на 3 теплиці
  4. Szulofold фонд   зараз Bethelen Gabor – кошти на навчання фермерів
  5. Уряд Угорщини – 4 теплиці
  6. Міністерство розвитку територій – кошти на навчання виробників

А саме головне родини вже допомагали своїм сусідам , коли вертали кошти за теплиці. В 2011 році  повернуті кошти за теплиці склали 270 000 гривень .

70 теплиць це приблизно 105 робочих місць створено нашими силами .

Як це нам вдалося ? Тяжкою роботою працівників фонду  , родин і дякуючи коштам спонсорів . Ми економили на власних заробітних платах , щоб поставити більше теплиць . Хоча і в цьому  є деякі недоліки .

На жаль , часто не знаєш що зробити – поставити 8 теплиць і дати насіння , капельницю , добрива чи поставити просто 10 теплиць . Тобто часто якість ми замінювали кількістю і це не зовсім правильно . Але що ми можемо зробити ,якщо  у нас стільки заяв, що ми не встигнемо  зробити ці теплиці за наступні  три роки ? На жаль , ми не можемо зробити  ту роботу , що  має робити держава . У всьому світі село підтримує  держава , так як це велика проблема і потребує великих коштів . На жаль, Україна не дає таких дотацій ,як Європейський Союз .

В цьому році проект Зелений дім закінчується і ми повідомляємо , що прийом заяв на теплиці  фондом Терра Деї не буде здійснюватися . Це не закінчення роботи ,а лише невелика перерва . Нам треба розробити концепцію нового проекту , вивчити помилки і  отримати рішення про фінансування на наступні п’ять років . Рішення ми отримаємо в кінці року і напишемо  оголошення про це . Можливо , будуть зміни . Зараз ми працюємо над тим , щоб розширити перелік того , що ми можемо дати . Але про це ми напишемо лише тоді, як буде прийняте нове рішення.

Саме головне досягнення проекту , що фактично наш фонд створив велику  родину з 70 сімей . Наші сім'ї учать одне одного , допомагають одне одному . Особливо в селах , де є декілька сімей . Зелений дім це не проект, а ціла родина  , що об’єднує всю область :

Берегівський район – 15 родин , Мукачівський – 2, Виноградівський -40,Ужгородський 13

Хоча проект я писав для двох районів – Берегівського та Виноградівського , зараз він працює ще в двох районах . На жаль, мешканцям Іршавського  району ми відмовляємо через те , що не має коштів і не має радника  в цьому районі.

Це була важка робота , але ми її зробили . Завершити статтю хочу словами матері Терези Калькутьскої , так як вони дуже добре описують нашу роботу :

Люди бувають не розумними , не логічними , егоїстами, але все рівно вибачайте їм .

Якщо Ви зробили добро, а люди звинуватили Вас в тайних ,корисних бажаннях , все рівно робіть добро .

Якщо Ви досягли успіхів , то у Вас може з’явитися багато фальшивих друзів і настояних ворогів , все рівно добивайтеся успіхів.

Якщо Ви  чесні і відкриті , то люди будуть обманювати Вас , все рівно будьте чесними і відкритими

Все , що Ви будували роками, може буде знищене в одну мить, все рівно будуйте

Якщо Ви знайшли щастя  , Вам будуть заздрити , все рівно будьте щасливими .

Добро ,яке Ви зробили сьогодні , завтра люди забудуть ,все рівно робіть добро.

Поділіться з людьми найкращими і хоча цього їм ніколи не буде досить , все рівно діліться з ними найкращим

В кінці кінців ,Ви самі зрозумієте , що все це між Вами і Богом .

З повагою, директор Терра Деї Омельченко О.

 
Банер
Сайт створений за підтримки фонду Szülőföld
Інформаційний партнер
Банер